Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
This Italian style leverlock stiletto is outfitted with blue wood handle scales and a damascus dagger blade. Brass bolsters and pins add a classic touch to the handle design with a convenient lever release for activating the automatic blade. The dagger blade is made from damascus steel with a plain edge. A stainless steel backspacer with impressive filework finishes off the collectible design.![]()
Stiletto automatics are handmade using traditional knife-making techniques. As a result they will have a more rustic fit and finish than most production knives. These traditional Italian knives are intended more for collection and display, rather than hard EDC use.
| Manufacturer: | Super Knife |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Dagger |
| Handle Length: | 5 in |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Lever Lock |
| Blade Grind: | Dagger |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Lever |
| Size: | 9 in |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |