Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- One high-energy 123A batteries with 10-year shelf life
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Condition:
- New
Code: FS-FL-T-EDCL1-T
MPN: EDCL1-T
UPC: 084871326841
Product Info for SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight
Quickly locate perps and evidence hidden in the dark with the blinding 500 lumen SureFire Every Day Carry Tactical Flashlight. SureFire designed each of these Flashlights with an anodized aerospace aluminum chassis to survive in even the roughest conditions and environments. This SureFire Every Day Carry Light 1 is perfectly suited for tactical operators, law enforcement, or anyone who needs a reliable light source that's built tough as nails. The knurled body and tailcap provide an ergonomic, secure grip on this light, even in wet conditions. On its highest setting, you can bring a bright beam to the field for an hour, and on the lowest setting of 5 lumens, this flashlight can last 45 hours on a single CR123A battery. A Total Internal Reflector (TIR) lens optimally shapes the LED light to offer the perfect balance of situational awareness and concentrated light on your intended target. You can even use this in conjunction with your firearm as an improvised weapon light, especially since the tailcap offers easy activation. Carry this SureFire Dual-Output EDC LED Flashlight at all times to prepare for a tactical advantage in low light scenarios.![]()
Specifications for SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.125 in |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Lens Material: | Polymer |
| Lens Finish: | Clear |
| Length: | 4.5 in |
| Weight: | 3.3 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | One high-energy 123A batteries with 10-year shelf life |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Condition: | New |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight
- Highly versatile light serves as an everyday carry light or an improvised weapon light
- Virtually indestructible LED emitter regulated to maximize output and runtime
- Fully press tailcap switch for high output, and slightly press tailcap switch for low. Twist for constant on
- High-strength aerospace aluminum body, Mil-Spec hard anodized for extreme durability
- Body and tailcap are knurled for a secure grip
- Two-way clip permits light to be carried bezel up or down
Package Contents:
- SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight
SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight, Black, EDCL1-T , MPN: EDCL1-T , UPC: 084871326841 , Code: FS-FL-T-EDCL1-T
SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight, Black, EDCL1-T , MPN: EDCL1-T-EDEMO , Code: FS-FL-T-EDCL1-T-EDEMO-RE-B
- USED, SureFire Every Day Carry LED Tactical Flashlight, Black, EDCL1-T , MPN: EDCL1-T-EDEMO , Code: FS-FL-T-EDCL1-T-EDEMO-RE-A