Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for SureFire M340DFT-PRO TURBO Series Compact Scout Light Pro Pro Weapon Light
SureFires Scout Light Pro series rewrote the rules of WeaponLight versatility. The M340DFT combines high-candela performance and dual-fuel capability. The M340DFT delivers the farthest-reaching beam of any SureFire long gun WeaponLight in a compact form factor. As a result, it is ideal for long-range target identification.![]()
The M340DFT projects a peak beam intensity of 71,000 candela, using the included SF18350 rechargeable lithium-ion battery, or 33,000 candela with a single 123A primary battery. It offers tremendous versatility by also providing ample spill light for situational awareness without sacrificing long-range performance.
The Scout Light Pro Low-Profile Mount (LPM) delivers unprecedented versatility, allowing the user to optimize the lights position relative to the rail and other attached firearm accessories. Rugged and reliable, the LPM easily and securely attaches to any MIL-STD-1913 or M-LOK rail.
Constructed of lightweight aerospace aluminum, Mil-Spec hard-anodized, and O-ring sealed to keep out the elements, the M340DFT Scout Light Pro is the best-performing, most feature-rich, WeaponLight for its size.
Specifications for SureFire M340DFT-PRO TURBO Series Compact Scout Light Pro Pro Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 300 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 363 m |
| Diameter: | 1.258 in |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 4.8 in |
| Weight: | 5.11 oz |
| Bezel Diameter: | 1.258 in |
| Rechargeability: | Rechargeable |
| Battery Life: | 2 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | 1 18350 Battery |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Mount Type: | M-LOK |
| Size: | Compact |
Features of SureFire M340DFT Turbo Mini Scoutlight Pro Weapon Light
- Precision reflector produces a high-candela, far-reaching beam ideal for target identification at long distances
- Generates 71,000 candela and 550 lumens of focused light with SF18350 or 33,000 candela and 300 lumens with one 123A battery
- Versatile Low-Profile Mount (LPM) allows the user to optimize the lights position relative to the rail and other attached firearm accessories
- Mil-Spec hard-anodized aluminum body and tempered window make it light rugged, durable and combat ready
- Activation via ZE68 momentary/constant-on pushbutton switching with protective shroud
- Compatible with a host of remote tape switches
- Meets IPX7 waterproof test standard at 1 meter for 30 minutes
- Note: SF18350 battery required for 550 lumen output, 71,000 candela, 45 minutes runtime, and 533 meter beam distance
Package Contents:
- SureFire M340DFT-PRO TURBO Series Compact Scout Light Pro Pro Weapon Light
SureFire M340DFT-PRO TURBO Series Compact Scout Light Pro Pro Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire M340DFT-PRO Turbo Series 18350/123A High Candela 3-Volt Dual Fuel Scout Pro LED Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Black, M340DFT-BK-PRO , MPN: M340DFT-BK-PRO , UPC: 084871331555 , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-BK-PRO
- SureFire M340DFT-PRO Turbo Series 18350/123A High Candela 3-Volt Dual Fuel Scout Pro LED Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Tan, M340DFT-TN-PRO , MPN: M340DFT-TN-PRO , UPC: 084871331562 , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-TN-PRO
SureFire M340DFT-PRO TURBO Series Compact Scout Light Pro Pro Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, SureFire M340DFT-PRO Turbo Series 18350/123A High Candela 3-Volt Dual Fuel Scout Pro LED Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Black, M340DFT-BK-PRO , MPN: M340DFT-BK-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-BK-PRO-EDEMO-IN-C
- USED, SureFire M340DFT-PRO Turbo Series 18350/123A High Candela 3-Volt Dual Fuel Scout Pro LED Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Tan, M340DFT-TN-PRO , MPN: M340DFT-TN-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-TN-PRO-EDEMO-SC-C
- DEMO, SureFire M340DFT Turbo Mini Scout Light Pro Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Black, M340DFT-BK-PRO , MPN: M340DFT-BK-PRO-DEMO , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-BK-PRO-DEMO
- USED, SureFire M340DFT-PRO Turbo Series 18350/123A High Candela 3-Volt Dual Fuel Scout Pro LED Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Black, M340DFT-BK-PRO , MPN: M340DFT-BK-PRO-EDEMO , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-BK-PRO-EDEMO-RE-B
- DEMO, SureFire M340DFT Turbo Mini Scout Light Pro Weapon Light, 123A, 550 Lumens, Tan, M340DFT-TN-PRO , MPN: M340DFT-TN-PRO-DEMO , Code: FS-FLW-SCMD3-M340DFT-TN-PRO-DEMO