Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for SureFire X400 Weapon Light With Laser
The SureFire X400 Weapon Light with Laser is the weapon light of choice you want to make for wherever a tactical situation commences. This Flashlight by SureFire combines 1000 lumens of overpowering white light with and ultra-bright 5 mW (505 nm) green laser sight-the first ever produced with a green-laser diode that's optimized for human eye detection. The groundbreaking green laser diode of the SureFire X400 Ultra LED Long-gun LED Light is robust and offers superior reliability over a wide temperature range. The SureFire X400 Ultra Weaponlight w/Laser also features a green laser sight that's ideal for law enforcement agencies seeking to ensure safety by distinguishing laser colors of lethal force option. The SureFire X400 Weapon Light with Laser mounts to both handguns and long-gun rails and activates via an integral toggle switch. The SureFire X400 GN Ultra Handgun Tactical Light is perfect for law enforcement, military, and self-defense use.![]()
Specifications for SureFire X400 Weapon Light With Laser:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Laser Output: | 5 mW |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 213 m |
| Diameter: | 1.125 in |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Length: | 3.6 in |
| Weight: | 4.9 oz |
| Bezel Diameter: | 1.125 in |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Mil-Spec Type III Anodized |
| Battery Quantity: | 2 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of SureFire X400 Weapon Light With Laser
- Recoil-proof, high-performance LED produces 1,000 lumens of white light
- Custom TIR lens creates smooth, far-reaching beam with a larger center spot
Package Contents:
- SureFire X400 Weapon Light with Laser
SureFire X400 Weapon Light With Laser Orderable Models
List of Orderable Models
- SureFire X400 Weapon Light With Green Laser, 1000 Lumens, Black, X400U-A-GN , MPN: X400U-A-GN , UPC: 084871321198 , Code: FS-FLW-XFCVR-X400U-A-GN
- SureFire X400 Weapon Light With Red Laser, 1000 Lumens, Black, NSN 6230-01-652-9018, X400U-A-RD , MPN: X400U-A-RD , UPC: 084871321211 , Code: FS-FLW-XFCVR-X400U-A-RD
SureFire X400 Weapon Light With Laser Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, SureFire X400 Ultra Flashlight, CR123A, Red, 1000 Lumens, Black, X400U-A-RD , MPN: X400U-A-RD-DEMO , Code: FS-FLW-XFCVR-X400U-A-RD-DEMO
- DEMO, SureFire X400 Ultra Flashlight, CR123A, Green, 1000 Lumens, Black, X400U-A-GN , MPN: X400U-A-GN-DEMO , Code: FS-FLW-XFCVR-X400U-A-GN-DEMO