1 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Sand, One Size, SS050860000
2 of 12 images
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Canyon Silicone Strap, One Size, SS050861000
3 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
4 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Sand, One Size, SS050860000
5 of 12 images
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Sand Silicone Strap, One Size, SS050860000
6 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Sand, One Size, SS050860000
7 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Canyon, One Size, SS050861000
8 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Canyon, One Size, SS050861000
9 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
10 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
11 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
12 of 12 images
Suunto Vertical Titanium Solar Watch, Forest, One Size, SS050859000
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
I have a Gramin Fenix 6x Pro Solar that I have used for several years. I really wanted something with a touch screen and bigger display. I saw the Suunto Vertical Titanium Solar at a great price and looked at it for several days. After reading the re...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on select models of this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts - sorry about that. This offer won't last long, so don't miss out!
In Stock
3 Models AvailableShow with deals only:
Blazin' Deal
Color
All
Band/Strap Color
All
Search
List: $699.00Save 12%
$616.49
$699.00
List: $699.00Save 24%
$529.49
Click to select this item for your bundle offer!
Buy Together and Save
As low as $538.48
You Save Up to 26%
OP Bucks$13.98
Product Info for Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
Premium adventure watch for outdoor expeditions and training - featuring a sapphire touchscreen, lightweight titanium build, dual-band GNSS, and outdoor offline maps.![]()
Specifications for Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch:
| Manufacturer: | Suunto |
| Size: | One Size |
| Application: | Training |
| Gender: | Unisex |
| Case Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Fabric/Material: | Sapphire Crystal, Titanium Grade 5 |
| Case Material: | Glass Fibre reinforced polyamide |
| Case Diameter: | 49 mm |
| Bezel Finish: | Titanium |
| Band/Strap Material: | Silicone |
| Wrist Band Type: | Strap |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 100 m |
| Weight: | 2.61 oz |
Features of Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
- Sapphire touchscreen with durable build options
- Outdoor offline maps to help you stay on track
- Dual-band GPS/GNSS for greater accuracy
- ABC (altimeter, barometer, compass) and weather forecast for spatial awareness
- Advanced training metrics with 115+ sport modes
- Built with renewable energy
Package Contents:
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch Orderable Models
List of Orderable Models
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Canyon Silicone Strap, One Size, SS050861000 , MPN: SS050861000 , UPC: 45235100293 , Code: XU-WT-SUUWT01-SS050861000
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Forest Silicone Strap, One Size, SS050859000 , MPN: SS050859000 , UPC: 45235100279 , Code: XU-WT-SUUWT01-SS050859000
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Sand Silicone Strap, One Size, SS050860000 , MPN: SS050860000 , UPC: 45235100286 , Code: XU-WT-SUUWT01-SS050860000
Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Suunto Vertical Unisex Titanium Solar Watch, 49mm Case Diameter, Titanium Bezel, Black Silicone Strap, One Size, SS050858000 , MPN: SS050858000 , UPC: 45235100262 , Code: XU-WT-SUUWT01-SS050858000
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare