Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
The Swampfox Arrowhead Low Power Variable Optic (LPVO) series meets or exceeds every requirement for serious law enforcement and self-defense applications. Locking turrets require no tools to prevent unintentional adjustments. Arrowheads state-of-the-art optical design creates a brighter sight picture, a wider field of view, and excellent resolution. Choose from two Second Focal Plane reticles:Guerrilla Dot BDC LongandGuerrilla Dot MOA Long. If you are searching for an affordable Low Power Variable Optic (LPVO) that checks all the boxes needed for duty use, you just found it: the Swampfox Arrowhead.![]()
Specifications for Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Swampfox |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 115.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.46 - 3.54 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.3 oz |
| Length: | 10.67 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, Anti-Fog |
| Brightness Settings: | 12 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Fast Focus Diopter: -2 to +2;
- Turret Style: Push/Pull Locking Turrets with Zero Reset;
- Impact Resistance: 1,100 G Forces
Package Contents:
- Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Throw Lever
- Wrench for throw lever
- Flip Up Lens Caps
- Scope Cloth
- Battery
- Product Manual
- Reticle Manual
Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Swampfox Arrowhead LPVO Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Reticle, Black, ARH11024-M , MPN: ARH11024-M , UPC: 889157001159 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-M
- Swampfox Arrowhead LPVO Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, BDC Reticle, Black, ARH11024-B , MPN: ARH11024-B , UPC: 889157001142 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-B
- Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Green MIL Reticle, Black, ARH11024-GL , MPN: ARH11024-GL , UPC: 889157001562 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-GL
- Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Green MOA Reticle, Black, ARH11024-GM , MPN: ARH11024-GM , UPC: 889157001555 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-GM
- Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Red MIL Reticle, Black, ARH11024-RL , MPN: ARH11024-RL , UPC: 889157001531 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-RL
- Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Green BDC Reticle, Black, ARH11024-GB , MPN: ARH11024-GB , UPC: 889157001548 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-GB
Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Swampfox Arrowhead LPVO Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, BDC Reticle, Black, ARH11024-B , MPN: ARH11024-B-DEMO , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-B-DEMO
- DEMO, Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Green MIL Reticle, Black, ARH11024-GL , MPN: ARH11024-GL-DEMO , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-GL-DEMO
- DEMO, Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Green MOA Reticle, Black, ARH11024-GM , MPN: ARH11024-GM-DEMO , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-GM-DEMO
- DEMO, Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Green BDC Reticle, Black, ARH11024-GB , MPN: ARH11024-GB-DEMO , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-GB-DEMO
- DEMO, Swampfox Arrowhead LPVO 1-10x24 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, IR Red MIL Reticle, Black, ARH11024-RL , MPN: ARH11024-RL-DEMO , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-RL-DEMO
- Swampfox Arrowhead LPVO Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, MOA Reticle, Black, ARH11024-M w/ TRYBE Optics Enhancer , MPN: ARH11024-M-KIT1 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-M-KIT1
- Swampfox Arrowhead LPVO Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, BDC Reticle, Black, ARH11024-B w/ TRYBE Optics Enhancer , MPN: ARH11024-B-KIT1 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-B-KIT1
- Swampfox Arrowhead LPVO Rifle Scope, 1-10x24mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, BDC Reticle and TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler , MPN: ARH11024-B-KIT2 , Code: 3Q9-RS-AS11024RS-ARH11024-B-KIT2