Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Show with deals only:
Product Info for Sylvan Arms Gen 4 Stripped Pistol Slide
The Sylvan Arms G19G4 Legacy Slide is precision-machined from billet 17-4 stainless steel, utilizing advanced tolerances to enhance both performance and user experience. Each slide is heat-treated and receives Diamond-Like Carbon (DLC) coating, providing exceptional wear resistance and an attractive appearance. Featuring an integrated optic cut specifically designed to accommodate Trijicon RMR pattern red dot sights, this slide offers superior versatility with or without an optic. This product is engineered for reliability, precision, and long-lasting performance.![]()
Specifications for Sylvan Arms Gen 4 Stripped Pistol Slide:
| Manufacturer: | Sylvan Arms |
| Gun Make: | Glock |
| Caliber: | Universal |
| Model Generation: | 4 |
| Optic Cut: | Trijicon RMR |
| Color: | Black |
| Length: | 8 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Fabric/Material: | 4140 Chromoly Steel |
Package Contents:
- Sylvan Arms Gen 4 Pistol Slide
Sylvan Arms Gen 4 Stripped Pistol Slide Orderable Models
List of Orderable Models
- Sylvan Arms Gen 4 Stripped Slide, Glock 19, Black, GL19G4 , MPN: GL19G4 , UPC: 811313030796 , Code: 46S-PSL-SYAR20-GL19G4
- Sylvan Arms Gen 4 Stripped Slide, Glock 17, Black, GL17G4 , MPN: GL17G4 , UPC: 811313033414 , Code: 46S-PSL-SYAR20-GL17G4