Tap Tap to Zoom
Code: 18D-KN-DM1303GN-DM1303GN
MPN: DM1303GN
UPC: 801608113037
The Rite Edge Grooved WoDamascus 3.00 in Damascus Steel Folding Knife has been designed to be the perfect device for each of your cutting demands. Developed using insanely long-lasting components, these Pocket Knives from the expert knifesmiths at Rite Edge will maintain an edge for long periods of time before having to be sharpened. The handle on the Rite Edge Grooved WoDamascus 3.00 in Damascus Steel Folding Knife will provide you with a tremendous grip in pretty much any condition. Rite Edge has been in the knife building business for a very long time, and the Rite Edge Grooved WoDamascus 3.00 in Damascus Steel Folding Knife is the result of their devotion to getting you some of the finest blades that you can buy. Among our principal aims here at OpticsPlanet is to make sure that you leave happy, and the Rite Edge Grooved WoDamascus 3.00 in Damascus Steel Folding Knife is among the many flip-style pocket knives that we are fired up to offer. For an outstanding way to make certain that you are working with a dependable instrument that will never dissatisfy you when you will need it most, choose the Rite Edge Grooved WoDamascus 3.00 in Damascus Steel Folding Knife.
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Damascus Steel |
| Lock Type: | Lockback |
| Sheath Material: | Leather |
| Handle Color: | Green |
| Weight: | 0.4 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Green |