Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- Damascus
- Handle Finish:
- Wood
- Color:
- Red/Black Wood
Code: 18D-KN1-DM1288-DM1288
MPN: DM1288
UPC: 801608012880
Product Info for Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife
Appropriate for just about any cutting job in which a top quality blade is key to being successful, the Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife is a great instrument for any person. The blade on these Fixed Blade Knives from the specialized knifesmiths at Rite Edge are produced using exceptionally robust materials that will preserve a good sharp edge for an amazingly long time before needing to be sharpened. The Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife is made with a comfortable handle which will present you with amazing control over your cutting subject. For a many years, Rite Edge has been in the knife community, and the Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife is the evidence of their persistence for being confident that you possess the very best knife to meet your needs. Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to present you with the product that you have been looking for, and the Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife is one that we are proud to present. For a smart way to handle any cutting mission, select the Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife.
Specifications for Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Rite Edge |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Finish: | Wood |
| Color: | Red/Black Wood |
| Width: | 3.3 in |
| Height: | 1.75 in |
Package Contents:
- Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife
Rite Edge Buffalo Horn/Twisted Damascus w/Sheath Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Rite Edge Buffalo Horn/Twisted w/Sheath Fixed Blade Knife, 4in, Damascus, Red/Black Wood, DM1288 , MPN: DM1288 , UPC: 801608012880 , Code: 18D-KN1-DM1288-DM1288