Tap Tap to Zoom
Product Info for Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knive
An outstanding resource for anybody trying to find a superior quality cutting tool, the Tac Force Spring Assisted Folding Knife, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knife makes it extremely effortless to handle your cutting tasks. These Pocket Knives from the experts at TAC Force are made utilizing a resilient stainless steel blade material that will retain it's edge for unbelievably long durations before the need to be honed. The handle on the Tac Force Spring Assisted Knife, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knife uses an anodized aluminum material that provides you with a brilliant grasp in almost any situation. For an extraordinary way to be certain that you're making use of one of the very best knives accessible, pick the Tac Force Spring Assisted Knife, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knife.![]()
Specifications for Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knive:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | Anodized Aluminum |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Anodized |
Features of TAC Force Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knive
- Spring Assisted Knife
- 7.75" Overall
- 3.25" 3Cr13 Steel Blade
- 4.5" Black And Blue Anodized Aluminum Handle
- Includes Pocket Clip
Package Contents:
- Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knive
Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knive Orderable Models
List of Orderable Models
- Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Steel Blade Knive, Black/Red, TF-1008RD , MPN: TF-1008RD , UPC: 805319421535 , Code: FZ-KN2-MTECHB41-TF-1008RD
- Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Steel Blade Knive, Black/Grey, TF-1008GY , MPN: TF-1008GY , UPC: 805319421511 , Code: FZ-KN2-MTECHB41-TF-1008GY
Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Blade Knive Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tac Force Spring Assisted Folding Knive, 3.25in Blade, 3CR13 Steel Blade Knive, Black/Blue, TF-1008BL , MPN: TF-1008BL , UPC: 805319421528 , Code: FZ-KN2-MTECHB41-TF-1008BL