Tap Tap to Zoom
Product Info for TAC Force TF-1000 3.5in Spring Assisted Knife
Pick Up A TAC Force TF-1000 Assisted Folding Knife For A Companion With A Grip That Allows You To Slash Your Way Through Obstacles With Ease. These Assisted Opening Pocket Knives By TAC Force Features A Black Coated 3Cr13 Stainless Steel Blade And A Black Anodized Aluminum Handle With An Inset Liner And Thumb Knob. The Pocket Knives Features A Belt Clip That Enables You To Carry Your Knife Open At All Times. Grab The TAC Force TF-1000 Assisted Open Folding Knife And Take On Any Challenges That The Outdoors Might Bring Your Way.![]()
Specifications for TAC Force TF-1000 3.5in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Partial |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Glass Breaker, Clip, LED Light |
Package Contents:
- TAC Force TF-1000 3.5in Spring Assisted Knife
TAC Force TF-1000 3.5in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TAC Force TF-1000GN Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Half-Serrated, Black/Steel Blade, Aluminum Handle, Green/Black, TF-1000GN , MPN: TF-1000GN , UPC: 805319418429 , Code: FZ-KN2-TF-1000-TF-1000GN
- TAC Force TF-1000TN Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Half-Serrated, Black/Steel Blade, Aluminum Handle, Tan/Black, TF-1000TN , MPN: TF-1000TN , UPC: 805319418412 , Code: FZ-KN2-TF-1000-TF-1000TN