Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Serrated:
- Partial
- Overall Length:
- 8.5 in
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Color:
- Blue
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Black
- Blade Shape:
- Karambit
- Color:
- Blue
Code: FZ-KN2-TF-972-TF-972BL
MPN: TF-972BL
UPC: 805319414735
Product Info for TAC Force TF-972 3in Spring Assisted Knife
The TAC Force TF-972 3in Spring Assisted Knife kicks booties with a no look in the corner and a double finger choil. This knife by TAC Force features a partially serrated stainless steel blade with a skeletonized handle. For those who prefer a non-reflective finish, the gun metal grey of the handle is a perfect match for the exposed black 3Cr13 stainless steel blade. At 8.5 inches in total length, the Spring Assisted Knife is a big hit in a small package. The blade deploys with a simple push of the thumb stud and is deployed with a burr-like flick of the wrist. It's equipped with a deep carry pocket clip, making it highly accessible for any application.![]()
Specifications for TAC Force TF-972 3in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Partial |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Handle Color: | Blue |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Shape: | Karambit |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Clip |
| Color: | Blue |
Package Contents:
- TAC Force TF-972 3in Spring Assisted Knife
TAC Force TF-972 3in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TAC Force TF-972BL Spring Assisted Knife, 3in, 3CR13 Stainless Steel, Karambit, Half-Serrated, Black Blade, Aluminum Handle, Blue, TF-972BL , MPN: TF-972BL , UPC: 805319414735 , Code: FZ-KN2-TF-972-TF-972BL
TAC Force TF-972 3in Spring Assisted Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TAC Force TF-972GY Spring Assisted Knife, 3in, 3CR13 Stainless Steel, Karambit, Half-Serrated, Black Blade, Aluminum Handle, Gray, TF-972GY , MPN: TF-972GY , UPC: 805319414742 , Code: FZ-KN2-TF-972-TF-972GY
- TAC Force TF-972BK Spring Assisted Knife, 3in, 3CR13 Stainless Steel, Karambit, Half-Serrated, Black Blade, Aluminum Handle, Black, TF-972BK , MPN: TF-972BK , UPC: 805319414728 , Code: FZ-KN2-TF-972-TF-972BK