Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 8 in
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Orange
- Blade Shape:
- Recurve
- Color:
- Black/Orange
Code: FZ-KN2-TF-976-TF-976EM
MPN: TF-976EM
UPC: 805319415626
Product Info for TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife
The TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife was developed to be the optimal way to make sure you have a top of the line knife that can be exposed only using one hand. An effective assisted open cutting knife can clear up one of your hands for more crucial tasks. And thanks to the TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife, locating a good quality assisted knife has never been more achievable. The astounding blade on these remarkable Assisted Opening Knives developed by the experts at TAC Force, were created making use of materials which will retain an edge for an unbelievably long period of time before the need to be honed. Just the thing for just about any condition, the handle on the TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife, provides you with the grip you'll want to realize success. TAC Force has been generating top quality cutting equipment for a long time, and the TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife is the result of their tireless endeavors to make sure you are cutting with some of the very best blades available. For a good way to make sure to are cutting with some of the highest products the knife community is offering, choose the TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife.
Specifications for TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Orange |
| Blade Shape: | Recurve |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Cutter, Clip |
| Color: | Black/Orange |
Package Contents:
- TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife
TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TAC Force TF-976EM Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Recurved, Orange Blade, Aluminum Handle, Black/Orange, TF-976EM , MPN: TF-976EM , UPC: 805319415626 , Code: FZ-KN2-TF-976-TF-976EM
TAC Force TF-976 3.5in Spring Assisted Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TAC Force TF-976FD Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Recurved, Red Blade, Aluminum Handle, Black/Red, TF-976FD , MPN: TF-976FD , UPC: 805319415602 , Code: FZ-KN2-TF-976-TF-976FD
- TAC Force TF-976PD Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Recurved, Blue Blade, Aluminum Handle, Black/Blue, TF-976PD , MPN: TF-976PD , UPC: 805319415619 , Code: FZ-KN2-TF-976-TF-976PD