Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 8.75 in
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Color:
- Black, Red
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Black
- Blade Shape:
- Spear Point
- Color:
- Red/Black
Code: FZ-KN2-TF-987-TF-987RD
MPN: TF-987RD
UPC: 805319417248
Product Info for TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife
Intended to be a superb knife for one handed operating, the TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife features a long lasting and reliable blade that can be opened up immediately. An effective assisted open cutting knife can easily clear up one of your hands for more essential tasks. And thanks to the TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife, receiving a good quality assisted blade has not been more achievable. Produced working with premium quality, rugged resources, the blade on this Assisted Opening Knives designed by the expert knife-smiths at TAC Force, will preserve a good edge for an insanely long time before requiring attention. Just the thing for nearly every circumstance, the handle on the TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife, provides you with the grip you'll want to be successful. TAC Force has been creating good quality cutting devices for a long time, and the TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife is the final result of their tireless initiatives to ensure that you are cutting with some of the best knives accessible. A tremendous selection for those in need of a superior, one handed knife that won't fail them when they want it most, the TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife is the most viable option.
Specifications for TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.75 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 5 in |
| Handle Color: | Red, Black |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Cutter, Glass Breaker, Clip |
| Color: | Red/Black |
Package Contents:
- TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife
TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TAC Force TF-987RD Spring Assisted Knife, 3.75in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Black Blade, Aluminum Handle, Red/Black, TF-987RD , MPN: TF-987RD , UPC: 805319417248 , Code: FZ-KN2-TF-987-TF-987RD
TAC Force TF-987 3.75in Spring Assisted Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- TAC Force TF-987BL Spring Assisted Knife, 3.75in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Black Blade, Aluminum Handle, Blue/Black, TF-987BL , MPN: TF-987BL , UPC: 805319417231 , Code: FZ-KN2-TF-987-TF-987BL
- TAC Force TF-987OR Spring Assisted Knife, 3.75in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Black Blade, Aluminum Handle, Orange/Black, TF-987OR , MPN: TF-987OR , UPC: 805319417224 , Code: FZ-KN2-TF-987-TF-987OR