Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Caliber:
- 5.56x45mm NATO
- Barrel Length:
- 7.5 in
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 7 in
- Condition:
- New
Code: 29U-UFH-TFURPK-PK556-LPK
MPN: PK556-LPK
UPC: 3078008
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for TacFire AR-15 5.56 Complete Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit
Tacfire PK556-LPK pistol kit. Everything you need to build out your 5.56 pistol just add a lower receiver.![]()
Includes :
- 7.5" Barrel
- Low profile gas block
- Pistol length gas tube
- A2 flash hider
- Bolt carrier group
- M-Lok hand guard
- Lower parts kit
- Upper parts kit
- Pistol buffer tube
- Buffer and spring
- Black Anodized
- Does not include a Lower Reciever
Specifications for TacFire AR-15 5.56 Complete Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit:
| Manufacturer: | TacFire |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Black Anodized |
| Handguard Length: | 7 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
Features of TacFire AR-15 5.56 Complete Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit
- Hanguard: 7in MLOK Free float
Package Contents:
- TacFire AR-15 5.56 Complete Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit
TacFire AR-15 5.56 Complete Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- TacFire Complete Upper Receiver, AR-15, Lower Parts Kit, 5.56mm, 7.5in Barrel, Pistol Length, 7in M-LOK Handguard, Anodized, Black, PK556-LPK , MPN: PK556-LPK , UPC: 3078008 , Code: 29U-UFH-TFURPK-PK556-LPK
TacFire AR-15 5.56 Complete Upper Receiver w/ Pistol Lower Parts Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, TacFire Complete Upper Receiver, AR-15, Lower Parts Kit, 5.56mm, 7.5in Barrel, Pistol Length, 7in M-LOK Handguard, Anodized, Black, PK556-LPK , MPN: PK556-LPK-DEMO , Code: 29U-UFH-TFURPK-PK556-LPK-DEMO