Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Length:
- 4.5 in
- Barrel Profile:
- Government
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x36
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Linear Compensator
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15
- Handguard Length:
- 4 in
- Weight:
- 8 lb
Code: 29U-UFH-SSPK9MMLPK4-SSPK9MMLPK4
MPN: SSPK9MMLPK4
UPC: 745559515864
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for TacFire 9mm Luger AR Build Kit
Tacfire's AR Pistol Build Kit Includes: (1) 9MM 4.5in Barrel, (1) 9MM Bolt Carrier Group, (1) Mil-Spec Upper Receiver, (1) Slim Free Float MLOK Hand Guard 4in, (1) Complete Lower Parts Kit, (1) Standard Receiver End Plate, (1) Mil-Spec/Commercial Castle Nut/Steel, (1) Mil-Spec Pistol Buffer Tube/Alum. w/Foam Cover, (1) Heavy Buffer, (1) Buffer Tube Spring, (1) Mil-Spec Charging Handle, (1) Dust Cover, (1) Forward Assist, (1) 1/2x36 Thread Flash Forwarder![]()
Specifications for TacFire 9mm Luger AR Build Kit:
| Manufacturer: | TacFire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x36 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Linear Compensator |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Steel |
| Handguard Length: | 4 in |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Weight: | 8 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- TacFire 9mm Luger AR Build Kit
TacFire 9mm Luger AR Build Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- TacFire 9mm Luger AR Build Kit, AR Platform, 4.50in Barrel, Right, Black, SSPK9MMLPK4 , MPN: SSPK9MMLPK4 , UPC: 745559515864 , Code: 29U-UFH-SSPK9MMLPK4-SSPK9MMLPK4