Tap Tap to Zoom
Product Info for Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base 30 MOA
These tight tolerance, bomb proof scope rail allows the shooter to make best use of the scope's elevation adjustment for those long-range shots and engagements with 20 and 30 MOA options and will match factory barrels better with a Tungsten and Patriot Brown option. This Remington 700 Scope Base is compatible with Bergara and ChristensThese tight tolerance, bomb proof scope rail![]()
Specifications for Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base 30 MOA:
| Manufacturer: | Tactical Precision Manufacturing |
| Finish: | Cerakote |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Cant: | 30 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 6.25 in |
| Width: | 0.825 in |
| Height: | 0.4975 in |
| Weight: | 0.124 lb |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base 30 MOA
- 6-48x1/4" Fillister Mounting Screws
Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base 30 MOA Orderable Models
List of Orderable Models
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base Short Action 30 MOA, Black, OSFA, SB-700-SA30-BLK , MPN: SB-700-SA30-BLK , UPC: 810174300390 , Code: 2ZF-MT-TPM24-SB-700-SA30-BLK
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base Long Action 30 MOA, Black, OSFA, SB-700-LA30-BLK , MPN: SB-700-LA30-BLK , UPC: 810174300376 , Code: 2ZF-MT-TPM24-SB-700-LA30-BLK
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base Short Action 30, Patriot Brown, OSFA, SB-700-SA30-PBR , MPN: SB-700-SA30-PBR , UPC: 810174300475 , Code: 2ZF-MT-TPM24-SB-700-SA30-PBR
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base Short Action 30, Tungsten, OSFA, SB-700-SA30-TUN , MPN: SB-700-SA30-TUN , UPC: 810174300437 , Code: 2ZF-MT-TPM24-SB-700-SA30-TUN
Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base 30 MOA Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base Long Action 30, Patriot Brown, OSFA, SB-700-LA30-PBR , MPN: SB-700-LA30-PBR , UPC: 810174300451 , Code: 2ZF-MT-TPM24-SB-700-LA30-PBR
- Tactical Precision Manufacturing TPM Remington 700 Scope Base Long Action 30, Tungsten, OSFA, SB-700-LA30-TUN , MPN: SB-700-LA30-TUN , UPC: 810174300413 , Code: 2ZF-MT-TPM24-SB-700-LA30-TUN