Tap Tap to Zoom
Code: 42-HT5-BH1-205
MPN: BH1-205
UPC: 889620001136
Because leather is a pliable material, most leather holsters will not fit a firearm without being broken in. Luckily, we have created a how-to guide, complete with a video demonstration, to help you break in your holster and get the secure fit you expect!
The Tagua Thumb Break Leather Belt Holster For 1911 Three Inch Compact Right Hand Black BH1-205 was made for those who like to live fast and easy off their weapon. Made for a quick draw and easy holstering, this Belt Holster from Tagua Gunleathers features a reinforced thumb break for positive snap release. The Tagua Thumb Break Belt Holster also features double-stitching for added durability and a open muzzle design. This Tagua Gunleather Pistol Holster fits belts up to 1.75" wide. For a great way to make sure you have the best gear for conceal and carry your sidearm, choose the Tagua Compact 1911 Thumb Break Belt Holster w/ Right Hand.![]()
| Manufacturer: | Tagua Gunleather |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | 1911 Compact 3in |
| Barrel Length: | 3 in |
| Hand: | Right |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Finish: | Leather |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Thumb Break |
| Holster Finish: | Leather |
| Fabric/Material: | Leather |
| Weather Resistance: | None |