Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Tallen 4in Folding Knife Sheath Leather
Crafted from brown embossed basket weave leather, this handsome Tallen sheath is tailored for your folding knives, providing both style and functionality. Designed for belt carry, it accommodates knives with handles ranging from 3.5in to 4in in length.![]()
Specifications for Tallen 4in Folding Knife Sheath Leather:
| Manufacturer: | Tallen |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Size: | 4 in |
| Fabric/Material: | Leather |
| Quantity: | 1 |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Everyday, Work, Outdoor, Casual |
| Fit: | Regular |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Length: | 4 in |
| Overall Length: | 4 in |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Tallen 4in Folding Knife Sheath Leather
Tallen 4in Folding Knife Sheath Leather Orderable Models
List of Orderable Models
- Tallen 4in Folding Knife Sheath Leather, Brown, 4.00 inch, BHQ-62162 , MPN: BHQ-62162 , Code: 4JY-K1-8F18E343-BHQ-62162
- Tallen 4in Folding Knife Sheath Leather, Black, 4.00 inch, BHQ-62170 , MPN: BHQ-62170 , Code: 4JY-K1-8F18E343-BHQ-62170