1 of 3 images
Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather, Brown, 5.25 inch, BHQ-62163
2 of 3 images
Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather, Tan, 5.25 inch, BHQ-62190
3 of 3 images
Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather, Black, 5.25 inch, BHQ-62187
Tap Tap to Zoom
3 Models Available
Color
All
Search
$6.95
$8.95
$10.95
Prices and availability subject to change.
Product Info for Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather
This 5.25in Tallen knife sheath is made from basketweave leather and was designed to hold knives 5.5in or less. Get a great sheath for your EDC with Tallen.![]()
Specifications for Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather:
| Manufacturer: | Tallen |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Size: | 5.25 in |
| Fabric/Material: | Leather |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Age Group: | Adults |
| Overall Length: | 5.25 in |
| Length: | 5.25 in |
| Application: | Work, Outdoor, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Quantity: | 1 |
| Fit: | Regular |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |
Features of Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather
- Basketweave embossed leather.
- Designed for 4.5in to 5.25in handle lengths.
- Belt loop.
Package Contents:
- Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather
Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather Orderable Models
List of Orderable Models
- Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather, Tan, 5.25 inch, BHQ-62190 , MPN: BHQ-62190 , Code: 4JY-K1-A27523E0-BHQ-62190
- Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather, Black, 5.25 inch, BHQ-62187 , MPN: BHQ-62187 , Code: 4JY-K1-A27523E0-BHQ-62187
- Tallen 5.25in Folding Knife Belt Sheath Leather, Brown, 5.25 inch, BHQ-62163 , MPN: BHQ-62163 , Code: 4JY-K1-A27523E0-BHQ-62163
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare