1 of 1 images
Tallen Coffin Fixed Blade Knife, 7.50in, Stainless Steel, Spear Point Blade, Handle, Silver, 12.00 inch, BHQ-39755
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7.5 in
- Overall Length:
- 12 in
- Blade Shape:
- Spear Point
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Finish:
- Satin
- Color:
- Silver
Code: 4JY-KN1-93C86300-BHQ-39755
MPN: BHQ-39755
$17.95
Prices and availability subject to change.
Product Info for Tallen Coffin 7.50in Fixed Blade Knife
The Tallen Coffin Bowie Knife Blank is great for putting your skills to the test and making the perfect knife.![]()
Specifications for Tallen Coffin 7.50in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Tallen |
| Blade Length: | 7.5 in |
| Overall Length: | 12 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Silver |
| Fit: | Regular |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Application: | Casual, Outdoor, Everyday, Work |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Size: | 12 in |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Tallen Coffin 7.50in Fixed Blade Knife
Tallen Coffin 7.50in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Tallen Coffin Fixed Blade Knife, 7.50in, Stainless Steel, Spear Point Blade, Handle, Silver, 12.00 inch, BHQ-39755 , MPN: BHQ-39755 , Code: 4JY-KN1-93C86300-BHQ-39755
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare


























































