1 of 1 images
Tallen Mini Hunter Fixed Blade Knife, 3.50in, Stainless Steel, Clip Point Blade, Handle, Silver, 5.25 inch, BHQ-52925
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 5.25 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Finish:
- Satin
- Color:
- Silver
Code: 4JY-KN1-3E5FC916-BHQ-52925
MPN: BHQ-52925
$9.95
Prices and availability subject to change.
Product Info for Tallen Mini Hunter 3.50in Fixed Blade Knife
Challenge your knife making skills by putting them to the test with the Tallen Mini Hunter fixed blade knife blank.![]()
Specifications for Tallen Mini Hunter 3.50in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Tallen |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 5.25 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Blade Finish: | Satin |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Silver |
| Application: | Everyday, Outdoor, Work, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fit: | Regular |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Age Group: | Adults |
| Size: | 5.25 in |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Tallen Mini Hunter 3.50in Fixed Blade Knife
Tallen Mini Hunter 3.50in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Tallen Mini Hunter Fixed Blade Knife, 3.50in, Stainless Steel, Clip Point Blade, Handle, Silver, 5.25 inch, BHQ-52925 , MPN: BHQ-52925 , Code: 4JY-KN1-3E5FC916-BHQ-52925
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare


























































