1 of 1 images
Tallen Predator Fixed Blade Knife, 8.00in, Stainless Steel, Clip Point Blade, Handle, Silver, 13.00 inch, BHQ-39752
Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 13 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Finish:
- Satin
- Color:
- Silver
Code: 4JY-KN1-9698241E-BHQ-39752
MPN: BHQ-39752
$13.95
Prices and availability subject to change.
Product Info for Tallen Predator 8.00in Fixed Blade Knife
The Tallen Predator Bowie Knife Blank is great for putting your skills to the test and making the perfect knife.![]()
Specifications for Tallen Predator 8.00in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Tallen |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 13 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Length: | 5 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Silver |
| Fit: | Regular |
| Activity/Occasion: | Outdoor, Hike, Casual, Travel, Work |
| Application: | Everyday, Casual, Outdoor, Work |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Size: | 13 in |
| Style: | Origin |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Tallen Predator 8.00in Fixed Blade Knife
Tallen Predator 8.00in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Tallen Predator Fixed Blade Knife, 8.00in, Stainless Steel, Clip Point Blade, Handle, Silver, 13.00 inch, BHQ-39752 , MPN: BHQ-39752 , Code: 4JY-KN1-9698241E-BHQ-39752
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare


























































