Tap Tap to Zoom
Code: 9E-RR-CCH100005
MPN: CCH100005
UPC: 810301021006
Designed to be a good way to be sure that your rifle scope is installed on a reliable surface, the Talley 1 in Fixed Ring High Color Case Hardened has been created to be the ideally suited set of rings for just about any shooter. A successful pair of scope installation rings can give your scope a great hold and a dependable shot. And due to the Talley 1 in Fixed Ring High Color Case Hardened, acquiring a top quality riflescope ring has not been quicker. In an attempt to present you with some of the best mounting rings the shooting community can give, these Rifle Scope Rings from the professionals at Talley are fashioned utilizing the rugged and trustworthy resources you have come to anticipate out of this amazing company. Talley has been a huge part of the shooting industry for a number of years, and the Talley 1 in Fixed Ring High Color Case Hardened is the result of their commitment to today's shooter. For a good way to make sure that you are shooting with some of the highest quality riflescope rings the industry has to present, purchase the Talley 1 in Fixed Ring High Color Case Hardened.
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Matte |
| Ring Height: | 0.5 in |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | Chromoly Steel |
| Weight: | 4 oz |
| Country of Origin: | USA |