Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Ring Height:
- 0.5 in
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- Chromoly Steel
- Weight:
- 4 oz
Code: 9E-RR-CCH600005
MPN: CCH600005
UPC: 810301021204
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened
The Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened was created to function as the ideal set of riflescope rings for just about any shooter. A highly effective pair of scope mounting rings will give your scope a good hold and a dependable shot. And because of the Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened, finding a top of the line riflescope ring hasn't ever been less difficult. These Rifle Scope Rings from Talley are fashioned using dependable components that will will give you long lasting and dependable option for your mounting needs. Talley has been a big part of the shooting community for a number of years, and the Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened is the outcome of their dedication to today's shooter. In case you are in need of an excellent approach to allow yourself a steady surface area on which to shoot, pick the Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened.
Specifications for Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened:
| Manufacturer: | Talley |
| Finish: | Matte |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Ring Height: | 0.5 in |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | Chromoly Steel |
| Weight: | 4 oz |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened
Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened Orderable Models
List of Orderable Models
- Talley 30mm Quick Detachable Ring w/ Lever High Color Case Hardened, Color Case, CCH600005 , MPN: CCH600005 , UPC: 810301021204 , Code: 9E-RR-CCH600005