Tap Tap to Zoom
- Color:
- MultiCam
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Resolution:
- 1280x960 pixels
- Height:
- 13.5 in
- Included Accessories:
- In the Box TARGETVISION, CameraTripod, 12V DC Charger, Custom Soft Case
- Weather Resistance:
- Yes
Code: 2VR-CD-EC2MC-TV-CF501
MPN: TV-CF501
UPC: 649070997713
If you are adding a camera or antenna to an existing TargetVision product, these are specially programmed by the manufacturer. Please be prepared to provide a serial number for your existing TargetVision products you are connecting to.
Product Info for Longshot by Target Vision EC-2 Multi Camera
The EC-2 is an additional camera for your new or existing ELR or LR2. This camera will connect to your Longshot by Target Vision system and the Longshot by Target Vision app will allow you to view up to four cameras total. If purchasing to sync with you existing Targetvision system, simply include the serial number of your system in the notes section during checkout. If purchasing with a new system, we will program them to match. Each camera independently tracks your shot markers and progress. This accessory is great for viewing multiple targets or targets at different distances! Apple Tablet or Phone ONLY! Android coming.![]()
Specifications for Longshot by Target Vision EC-2 Multi Camera:
| Manufacturer: | Longshot by Target Vision |
| Color: | MultiCam |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 8 lb |
| Resolution: | 1280x960 pixels |
| Height: | 13.5 in |
| Width: | 10 in |
| Included Accessories: | In the Box TARGETVISION, CameraTripod, 12V DC Charger, Custom Soft Case |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Life: | 12 hours |
Package Contents:
- Longshot by Target Vision EC-2 Multi Camera
Longshot by Target Vision EC-2 Multi Camera Orderable Models
List of Orderable Models
- Longshot by Target Vision EC-2 Multi Camera, Multicam, TV-CF501 , MPN: TV-CF501 , UPC: 649070997713 , Code: 2VR-CD-EC2MC-TV-CF501