Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Case, Strap
Code: TO-BI-BNTCPB5-ES82425Z
MPN: ES82425Z
UPC: 046162094822
Product Info for Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars
Rugged and compact Tasco Essentials Binoculars are perfect for watching pro-sorts or out on a camping trip. These Binoculars from the trendsetters at Tasco feature fully coated lenses that allow for optimal clarity and brightness in low light situations. With rubber armor the Tasco Universal Binoculars is weather resistant to rain, snow, sun, and more. Tasco Porro-Prism Binoculars feel luxurious at an affordable price.![]()
Specifications for Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars:
| Manufacturer: | Tasco |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 - 24 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Porro |
| Field of View, Linear: | 130 - 43 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 20 ft |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 10 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Case, Strap |
| Magnification Type: | Variable |
| Tripod Adaptable: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Blade Material: | Rubber |
| Size Class: | Compact |
Features of Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars
- Fully coated lenses
- Rubber armor
- Weather-resistant
Package Contents:
- Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars
Tasco Essentials 8-24x25mm Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Tasco 8-24x25 Porro Prism Binoculars, Black, Box ES82425Z , MPN: ES82425Z , UPC: 046162094822 , Code: TO-BI-BNTCPB5-ES82425Z