Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Tasco NV200 Night Vision Monocular has been discontinued by Tasco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Monoculars, Night Vision Monocular yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for Tasco NV200 Night Vision Monocular
A great user-friendly Tasco Night Vision monocular with built-in IR and a tough, water-resistant housing. Perfect for game observation, night-time surveillance, home security or family fun.![]()
Features:
- Water-resistant
Specifications
| MAGNIFICATION: | 2x |
| OBJECTIVE LENS DIAMETER: | 42mm |
| VIEWING RANGE: | .5-675 ft./.15-206 m |
| FIELD-OF-VIEW (@ 100 yards/meters): | 70 ft./23 m |
| INFRARED ILLUMINATOR: | Yes (built-in) |
| BATTERY TYPE: | AA (2) |
| SIZE: | 7.1 x 3.3 x 2.4" / 180 x 60x 84 mm |
| TRIPOD MOUNT: | No |
| WEIGHT: | 17 oz./482 g |
Tasco Part No: nv200
Related Products to Tasco NV200 Night Vision Monocular
Tasco NV200 Night Vision Monocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tasco NV200 Night Vision Monocular , MPN: NV200 , Code: TO-NVN-NV200