Tap Tap to Zoom
Product Info for Tasmanian Tiger Multipurpose Sling
Padded carrying strap with various carrying and attachment options. Quick fasteners allow you to mount either a gun hook, a webbing for sling swivels or a 3 mm cord for cameras (2 strings of 3 mm diameter each). The maximum load for the 3 mm cord is 85 kilograms, and it should be replaced when the inner white core becomes visible.Please note: The carrying strap is not suitable for Canon SLR and system cameras.![]()
Specifications for Tasmanian Tiger Multipurpose Sling:
| Manufacturer: | Tasmanian Tiger |
| Attachment Type: | Loop |
| Gun Type: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 59 in |
| Width: | 2 in |
| Sling Material: | Nylon Webbing |
| Padding: | Yes |
| Weight: | 6.5 oz |
Features of Tasmanian Tiger Multipurpose Sling
- Length-adjustable
- Padded neck / shoulder strap
- Made from 25 mm webbing
- Interchangeable ends: rifle hook, camera sling (3 mm) or webbing for sling swivels
Package Contents:
- Tasmanian Tiger Multipurpose Sling
Tasmanian Tiger Multipurpose Sling Orderable Models
List of Orderable Models
- Tasmanian Tiger Multipurpose Sling, Olive, TT-7105-331 , MPN: TT-7105-331 , UPC: 4013236314472 , Code: 3XX-CS-LP109-TT-7105-331
- Tasmanian Tiger Multipurpose Sling, Coyote, TT-7105-346 , MPN: TT-7105-346 , UPC: 4013236314489 , Code: 3XX-CS-LP109-TT-7105-346
Tasmanian Tiger Multipurpose Sling Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tasmanian Tiger Multipurpose Sling, Black, TT-7105-040 , MPN: TT-7105-040 , UPC: 4013236314465 , Code: 3XX-CS-LP109-TT-7105-040