1 of 3 images
Tasmanian Tiger Single Sling, Olive, TT-7905-331
2 of 3 images
Tasmanian Tiger Single Sling, Olive, TT-7905-331
3 of 3 images
Tasmanian Tiger Single Sling, Olive, TT-7905-331
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Olive
- Attachment Type:
- Quick Detach
- Gun Type:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 41 in
- Width:
- 1 in
- Padding:
- Yes
Code: 3XX-CS-LP133-TT-7905-331
MPN: TT-7905-331
UPC: 4013236961546
List: $51.99Save 14%
$44.95
Product Info for Tasmanian Tiger Single Sling
Functional one point sling.![]()
Specifications for Tasmanian Tiger Single Sling:
| Manufacturer: | Tasmanian Tiger |
| Color: | Olive |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Gun Type: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 41 in |
| Width: | 1 in |
| Sling Material: | Polyester Webbing |
| Padding: | Yes |
| Weight: | 8.5 oz |
Features of Tasmanian Tiger Single Sling
- Made from 30 mm webbing
- Shock cord allows sling to be tighter yet provide more freedom when shouldering your weapon
- Side release buckles for quick release in emergency situation
- Fast and safe movement of the weapon into position
Package Contents:
- Tasmanian Tiger Single Sling
Tasmanian Tiger Single Sling Orderable Models
List of Orderable Models
- Tasmanian Tiger Single Sling, Olive, TT-7905-331 , MPN: TT-7905-331 , UPC: 4013236961546 , Code: 3XX-CS-LP133-TT-7905-331
Tasmanian Tiger Single Sling Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tasmanian Tiger Single Sling, Coyote, TT-7905-346 , MPN: TT-7905-346 , UPC: 4013236254440 , Code: 3XX-CS-LP133-TT-7905-346
- Tasmanian Tiger Single Sling, Black, TT-7905-040 , MPN: TT-7905-040 , UPC: 4013236218138 , Code: 3XX-CS-LP133-TT-7905-040
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare