Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus 454-Raging-Bull Revolver, .454 Casull, 8.375 in barrel
This double-action (DA/SA) revolver comes in several models, classified by caliber. Additionally, each model has its own barrel length and metal finish options. Its heavy full-lug barrel features a ventilated rib and a built-in compensator. Other features include various sight options, front and rear cylinder locks and cushioned rubber grip.![]()
Specifications for Taurus 454-Raging-Bull Revolver, .454 Casull, 8.375 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Model 454 Raging Bull |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .454 Casull |
| Barrel Length: | 8.375 in |
| Material: | Rubber W/Cushioned Insert |
| Sight Configuration: | Patridge Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-24 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Weight: | 62.8 oz |
| Height: | 6.2 in |
| Length: | 14 in |
| Muzzle Energy: | 2048 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1753 ft/s |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Housing/Frame Material: | Blued Finish Steel |
Package Contents:
- Taurus 454-Raging-Bull Revolver, .454 Casull, 8.375 in barrel
Taurus 454-Raging-Bull Revolver, .454 Casull, 8.375 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus 454-Raging-Bull Revolver, .454 Casull, 8.375 in barrel, blued finish steel frame, rubber w/cushioned insert grip, revolving chamber, double-action, patridge front, adjustable rear, 5 round magazine, TRS-454-RG-BL-4-FRRMPG , MPN: TRS-454-RG-BL-4-FRRMPG , Code: 95X-FH2-FRROP1432-TRS-454-RG-BL-4-FRRMPG

























