Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus 455-Tracker Revolver, .45 ACP, 2 in barrel
This compact frame, 5 shot revolver is chambered for pistol rounds and utilizes full moon clips. Features include a heavy full lug barrel with compensating ports, some models with ventilated rib. Other features include adjustable sights, and rubber grip.![]()
Specifications for Taurus 455-Tracker Revolver, .45 ACP, 2 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Model 455 Tracker |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 2 in |
| Material: | Black Ribbed Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed Front And Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Trigger Actuated Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-12 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Weight: | 23.8 oz |
| Height: | 5.1 in |
| Length: | 6.75 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Energy: | 269 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Muzzle Velocity: | 725 ft/s |
Package Contents:
- Taurus 455-Tracker Revolver, .45 ACP, 2 in barrel
Taurus 455-Tracker Revolver, .45 ACP, 2 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus 455-Tracker Revolver, .45 ACP, 2 in barrel, stainless steel frame, black ribbed rubber grip, revolving chamber, double-action, trigger actuated transfer bar, fixed front and rear, 5 round magazine, TRS-455-TRK-FRRMPG , MPN: TRS-455-TRK-FRRMPG , Code: 95X-FH2-FRROP1433-TRS-455-TRK-FRRMPG































































