Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus 455 Tracker Revolver, .45 ACP, 4 in barrel
This compact frame, 5 shot revolver is chambered for pistol rounds and utilizes full moon clips. Features include a heavy full lug barrel with compensating ports, some models with ventilated rib. Other features include adjustable sights, and rubber grip.![]()
Specifications for Taurus 455 Tracker Revolver, .45 ACP, 4 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .45 ACP |
| Barrel Length: | 4 in |
| Material: | Black Ribbed Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Trigger Actuated Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-12 RH |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Production Year: | 2002 - 2004 |
| Weight: | 28.8 oz |
| Height: | 5.4 in |
| Width: | 1.531 in |
| Length: | 8.75 in |
| Muzzle Velocity: | 799 ft/s |
| Muzzle Energy: | 326 ft-lbs |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
Package Contents:
- Taurus 455 Tracker Revolver, .45 ACP, 4 in barrel
Taurus 455 Tracker Revolver, .45 ACP, 4 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus 455 Tracker Revolver, .45 ACP, 4 in barrel, stainless steel frame, black ribbed rubber grip, revolving chamber, fixed front, adjustable rear, 5 round cylinder, 455 Tracker-1-FRRMPG , MPN: 455 Tracker-1-FRRMPG , Code: 95X-FH2-455TKR-455-TRACKER-1-FRRMPG































































