Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Taurus Hunter-66 Revolver, .357 Magnum, 12 in barrel was created to function as the best product for anybody trying to find a high quality option..![]()
These Shop by Firearm Model from the expert product specialists at Taurus are designed by using dependable and efficient components, in order to provide you with product which is going to be useful for countless years. Designed using some of the very best accessible components and engineering, these unique Shop by Firearm Model from the product experts at Taurus can last you an incredibly lengthy time.
Taurus has been developing superior quality products for a number of years, and the Taurus Hunter-66 Revolver, .357 Magnum, 12 in barrel is their very own way of showing you exactly how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to obtain the best solution for all of your requirements, and featuring the Taurus Hunter-66 Revolver, .357 Magnum, 12 in barrel is one thing that we are pleased to offer.
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Model 66 Hunter |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .357 Magnum |
| Barrel Length: | 12 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Trigger Actuated Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Barrel Twist Rate: | 1-16 RH |
| Rifling Profile: | 5 Groove Rifling |
| Weight: | 59.8 oz |
| Height: | 5.68 in |
| Length: | 18 in |
| Muzzle Energy: | 754 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1466 ft/s |
| Magazine Capacity: | 7 Round |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |