Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Taurus Raging-Hunter Revolver, .460 S&W, 6.75 in barrel
Big bore Raging Series large frame revolver. Features a scope/optics rail and ported barrel. The barrel system incorporates a steel sleeve inserted into an aluminum housing that cuts down on the overall weight,![]()
Specifications for Taurus Raging-Hunter Revolver, .460 S&W, 6.75 in barrel:
| Manufacturer: | Taurus |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Raging Hunter |
| Gun Type: | Revolver |
| Caliber: | .460 S&W |
| Barrel Length: | 6.75 in |
| Material: | Black Rubber |
| Sight Configuration: | Fixed Blade Front, Adjustable Rear |
| Action Type: | Revolver |
| Safety Type: | Transfer Bar |
| Trigger Action: | Double-Action (DA/SA) |
| Weight: | 54 oz |
| Height: | 6.5 in |
| Length: | 12.5 in |
| Muzzle Energy: | 1892 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 1685 ft/s |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Housing/Frame Material: | Matte Black Stainless Steel |
Package Contents:
- Taurus Raging-Hunter Revolver, .460 S&W, 6.75 in barrel
Taurus Raging-Hunter Revolver, .460 S&W, 6.75 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Taurus Raging-Hunter Revolver, .460 S&W, 6.75 in barrel, matte black stainless steel frame, black rubber grip, revolving chamber, double-action, transfer bar, fixed blade front, adjustable rear, 5 round magazine, TRS-RG-HUNTER-11-FRRMPG , MPN: TRS-RG-HUNTER-11-FRRMPG , Code: 95X-FH2-FRROP1596-TRS-RG-HUNTER-11-FRRMPG











