Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Color:
- Black
Code: 2AX-FS-WEN05-23-C4A-BK2
MPN: 23-C4A-BK2
UPC: 846275009535
Product Info for Team Wendy Radio Rig System
The Radio Rig System by Wendy is a perfect solution for wearing a radio on the road, in the air or at the gym. The earpiece is lined with a protective mesh, so it won't hurt your eardrums when that jolt of steel comes down your neck. The easy way to attach the earpiece is through the slot in the back of the helmet. A safety strap (not included) holds the earpiece in place, so the radio can stay on your head at all times. The earpiece stores securely in the slots on the back of the helmet. The system connects to the back of the helmet using the back clip. It stays on the earpiece when the tie loops are pulled snug, so there is no fear of losing the earplugs in the liner of the ear lobe. A safety strap (not included) connects the earplugs to the front of the head - the earplugs stay put when the earplugs are pulled, so the earplugs do not get in the way.![]()
Specifications for Team Wendy Radio Rig System:
| Manufacturer: | Team Wendy |
| Size: | One Size |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Composite |
| Width: | 12 in |
| Height: | 4 in |
| Weight: | 2.05 lb |
| Length: | 13 in |
Package Contents:
- Team Wendy Radio Rig System
Team Wendy Radio Rig System Orderable Models
List of Orderable Models
- Team Wendy Radio Rig System, Black, 23-C4A-BK2 , MPN: 23-C4A-BK2 , UPC: 846275009535 , Code: 2AX-FS-WEN05-23-C4A-BK2