Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
TeleVue TV-102iis Imaging System Scope has been discontinued by Tele Vue and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for TeleVue TV-102iis Imaging System Scope
The TeleVue TV-102iis Imaging System sets very high optical and mechanical quality standards in a moderately small and highly portable apochromatic refractor for the serious observer and astrophotographer. Tele Vue designed an optional field corrector to keep image edges perfected. The Tele Vue-102iis features the large 2.4" focuser along with a host of proprietary Imaging System accessories, make it ideally suited for the CCD imager. Also the whole Imaging System includes a well above average amount of back focus that is perfect for CCD camera/filter wheel assemblies.![]()
Imaging System TV 102iis from TeleVue has draw tube that permits quick change from visual to imaging operation and allows full camera rotation without focus change. Televue TV-102iis System helps you to make high quality images. In addition, TV-102iis is easy to set-up that will make it a scope you will use often.
Specifications for Televue Imaging System:
| Clear Aperture: | 102mm |
| Focal Length: | 880mm |
| Focal Ratio: | f / 8.6 |
| Magnification: | 16x to 250x using Tele Vue eyepieces |
| Maximum visual field: | 3 degrees |
| Focuser: | 2.4 inch |
| Weight: | 10.6 lbs (tube assembly), 19 lbs in case |
| Tube: | Powder-coated aluminum |
| Length: | 26 inches |
Package Contents:
- TeleVue TV-102iis Optical Tube Assembly
- Custom fitted case
- Screw-on lens cover
- Sliding dew (glare) shield
- 2" Accessory Adapter
- Imaging Systems Adapter
- 5" Extension Tube