Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Tenable Knives Nesstreet 3.58in Folding Knife
The Nesstreet, from Tenable, offers an elegant yet tough look and feel. The curved blade is great for everything from slicing to self-defense. The contoured handle offers great control and a secure grip. Adding this folding knife to your EDC arsenal would be a wise decision.![]()
Specifications for Tenable Knives Nesstreet 3.58in Folding Knife:
| Manufacturer: | Tenable Knives |
| Blade Length: | 3.58 in |
| Blade Material: | Sandvik 14C28N |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.05 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Button Lock |
| Weight: | 4.27 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 4.47 in |
| Quantity: | 1 |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
Features of Tenable Knives Nesstreet 3.58in Folding Knife
- Opener: Thumb stud opener with a ball bearing pivot for easy one-handed operation.
- Lock: Button lock thats safe and easy to use with one hand.
- Carry: Tip-up pocket clip for right-side pocket carry.
Package Contents:
- Tenable Knives Nesstreet 3.58in Folding Knife
Tenable Knives Nesstreet 3.58in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Tenable Knives Nesstreet Folding Knife, 3.58in, Sandvik 14C28N, Sheepsfoot Blade, Micarta, Blue Handle, Blue/Gray, 8.05 inch, BHQ-200971 , MPN: BHQ-200971 , Code: 6FO-KN-DF78D7A4-BHQ-200971
- Tenable Knives Nesstreet Folding Knife, 3.58in, Sandvik 14C28N, Sheepsfoot Blade, Micarta, Green Handle, Green/Gray, 8.05 inch, BHQ-200970 , MPN: BHQ-200970 , Code: 6FO-KN-DF78D7A4-BHQ-200970



























































