Tap Tap to Zoom
Code: YO-BNE-BBBT-52400
MPN: 52400
UPC: 844949024006
Intended to be described as a very good product for pretty much anybody, we're confident you'll enjoy the Tenergy Bluetooth Beanie Hat.![]()
Formulated using several of the most strong and long lasting components available, these Men's Beanies by Tenergy can provide something that will give you numerous years of reliability.
Tenergy has been making superior quality products for a very long time, and the Tenergy Bluetooth Beanie Hat is their very own manner of demonstrating how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we make it our obligation to receive the best solution for all of your requirements, and featuring the Tenergy Bluetooth Beanie Hat is one thing that we are pleased to offer.
| Bluetooth version: | 3.0+EDR |
| Frequency: | 2.402 GHz ~ 2.480GHz |
| Transmission distance: | 10m (33ft) |
| Battery: | Li-Ion 3.7V 120mAh |
| Talk time: | up to 6 hours |
| Standy time: | up to 60 hours |
| Charging time: | 2.5 hours |
| Material: | 60% Acrylic & 40% Polyster |
| Product Weight: | 5 oz |
| Size: | One Size Fit All |