Tap Tap to Zoom


Product Info for Tenzing Tzw 2100 Whitetail Day Pack
The Tenzing 2100 Bag boasts a burr-proof, 300-denier ripstop Honeycomb Poly Oxford outer shell, allowing it to blend perfectly into the hardwoods. Inside the 2,100-cubic-inch main compartment you'll find ample storage space, including five open-top grab pockets, five zippered pockets and a fold-down gear organizer. Plus, it features three exterior zippered pockets, two expandable side pockets with adjustable compression straps and trademarked Daisy Chain customization for attaching additional gear. Pair that storage space with its hydration bladder compatibility, and you've got a pack that has your back for years to come.![]()
Specifications for Tenzing Tzw 2100 Whitetail Day Pack:
| Manufacturer: | Tenzing |
| Weight: | 1.8 lb |
| Pack Application: | Day Pack |
| Pack Volume: | 2100 cubic in |
| Fabric/Material: | 300D Honeycomb Poly |
| Length: | 12.99 in |
| Width: | 2.56 in |
| Height: | 21.65 in |
Features of Tenzing Tzw 2100 Whitetail Day Pack:
- 2100 CU. IN. Capacity Hydration bladder compatible 5 interior open-top grab pockets; 5 interior zipper pockets; 3 exterior zipper pockets; 2 expandable side pockets with adjustable compression strap Large fold down gear organizer for quick one-handed access 300-D Honeycomb Poly Oxford construction Molded lumbar support 5-point padded adjustable waistband
Package Content:
- Tenzing Tzw 2100 Whitetail Day Pack
Tenzing Tzw 2100 Whitetail Day Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Tenzing Tzw Whitetail Day Pack, 2100 cubic in, Olive Green, TZG-TNZW-1500-OG , MPN: TZG-TNZW-2100-OG , UPC: 888151061244 , Code: 3O-BP4-TZGB21-TZG-TNZW-2100-OG
- Tenzing Tzw Whitetail Day Pack, 2100 cubic in, Buckskin Tan, TZG-TNZW-2100-BST , MPN: TZG-TNZW-2100-BST , UPC: 888151061268 , Code: 3O-BP4-TZGB21-TZG-TNZW-2100-BST