Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Tenzing TZ TV14 Turkey Vest has been discontinued by Tenzing and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Mens and Womens Apparel, Vests, Hunting Gear, Hunting and Shooting Vests, Hunting Apparel, Hunting Vests yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Tenzing TZ TV14 Turkey Vest
The Tenzing TZ TV14 Turkey Vest gives you plenty of backup when hunting down gobblers. This hunting vest manufactured by the professionals at Tenzing feature an innovative design that conveniently puts specialized pockets for your calls, chokes and shells all within hand's reach. The Tenzing TZ TV14 Gobbler Hunting Vest comes complete with a fold-out padded seat so you can comfortably take aim and take home dinner. Yelp, cluck, purr and putt your bird into range with the Tenzing TZ TV14 Turkey Hunting Vest.![]()
Specifications for Tenzing TZ TV14 Turkey Vest:
| Total cubic inches: | 1700 cu in |
| Total Weight: | 2 lbs 4 oz |
| Base: | 23.75" x 13.5" |
| Seat Dimensions: | 12" x 13.5" |
| Front Main Pocket x2: | 10" x 9" x 2" |
| Left Accessory Pocket: | 8" x 4" x 1" |
| Front Left Box Call Pocket: | 8" x 4" x 1" |
| Expanding Side Mesh Pocket x2: | 6" x 7" x 3" |
| Right Slate Pockets x2: | 4" x 4" x 1" |
| Right Zipper Pocket: | 10" x 4" x 1" |
| Inside Left Zipper Pocket: | 8" x 5" x 1" |
Features of Tenzing TZ TV14 Turkey Hunting Vest:
- Fold down padded seat with magnetic and webbing holders
- Channeled, air cooled back pad
- Specialized box call pocket
- Two padded pockets for slate calls with three striker sleeves
- Multiple pockets for locator calls
- Two easy access mesh pockets for diaphragm calls
- One specialized nylon pull out diaphragm call pocket
- Two hand warmer pockets
- Seven elastic shot shell loops
- Expandable turkey pocket
- Hunter orange safety pull out
- Adjustable pack style shoulder straps for great torso fit
Package Contents:
- Tenzing TZ TV14 Gobbler Hunting Vest
Related Products to Tenzing TZ TV14 Turkey Vest
Tenzing TZ TV14 Turkey Vest Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Tenzing TZ TV14 Turkey Vest,One Size,Obsession,Kraft Box, Obsession 972585 , MPN: 972585 , UPC: 024099972550 , Code: 3O-HSV-TZTV14-972585
- Tenzing TZ TV14 Turkey Vest,One Size,Real Tree Xtra,Kraft Box, Xtra 972584 , MPN: 972584 , UPC: 024099972543 , Code: 3O-HSV-TZTV14-972584