Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tomato
- Size:
- 25 in
- Application:
- Camping
Code: 2XV-CHR-THR0015-353527
MPN: 9534
UPC: 040818095348
Product Info for Therm-a-Rest Trekker Chair Kit
After a long day, get off your feet and slide into the Therm A Rest Trekker Chair. Weighing only 10 ounces, you will want to take this luxurious chair anywhere you go. Turn the comfort of your sleeping pad into an ultra comfortable chair then lay back and enjoy the fresh air. Once you experience the Therm A Rest Trekker Chair, you will never want to travel without a chair again!![]()
Specifications for Therm-a-Rest Trekker Chair Kit:
| Manufacturer: | Therm-a-Rest |
| Color: | Tomato |
| Size: | 25 in |
| Weight: | 9.5 oz |
| Application: | Camping |
| Packed Size: | 6x12 in |
| Floor Area: | Pad Accessories |
| Insulation: | Not Insulated |
| Fabric/Material: | Nylon |
Features of Therm-a-Rest Trekker Chair:
- All-Around Comfort: The best combination of lightweight durability and comfort in a chair.
- Improved Fit: Two sizes provide an ideal fit for both NeoAir and self-inflating mattresses.
- Easy to Use: Quick set-up and packs small when not in use.
- 20 in is for all Regular and Short 20 in pads
- 25 in is for all Large 25 in Pads
- Pad not included.
- 2017 model color is Tomato and uses ultralight nylon and fiberglass poles
Package Contents:
- Therm-a-Rest Trekker Chair Kit
Therm-a-Rest Trekker Chair Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Therm-a-Rest Trekker Chair, 25in, Tomato, 9534 , MPN: 9534 , UPC: 040818095348 , Code: 2XV-CHR-THR0015-353527
Therm-a-Rest Trekker Chair Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Therm-a-Rest Trekker Chair, 20 in, Rust 2010, 525324 , MPN: 525324 , UPC: 040818019801 , Code: 2XV-CHR-THR0015-525324
- Therm-a-Rest Trekker Chair 20 in-Rust-Closeout, 010-20-ORG , MPN: 6686 , UPC: 040818066867 , Code: 2XV-CHR-THR0015-010-20-ORG
- Therm-a-Rest Trekker Chair, 25 in, Rust 2010, 525325 , MPN: 525325 , UPC: 040818019818 , Code: 2XV-CHR-THR0015-525325
- Therm-a-Rest Trekker Chair, 20in, Tomato, 9533 , MPN: 9533 , UPC: 040818095331 , Code: 2XV-CHR-THR0015-353525
- Therm-a-Rest Trekker Chair-25 in-Rust 2012, 010-25-ORG , MPN: 6687 , UPC: 040818066874 , Code: 2XV-CHR-THR0015-010-25-ORG