Tap Tap to Zoom
Code: TH-91M-A440697-EA
MPN: A440697
Product Info for Thermo Fisher Scientific Still Glass Mega-pure Csa 208v A440697
MEGA-PURE Automatic Water Distillation Apparatus MP-6A Inert PYREX and VYCOR. With fluoropolymer resin stopcock plugs. Employs VYCOR immersion heaters. Vertical condenser vent. UL/CSA listed. 6.0LPH production volume. 53LPH cooling water capacity. 114.3Hx58.4Wx30.5Dcm. 208V 50/60Hz 30A. ![]()
Specifications for Thermo Fisher Scientific Still Glass Mega-pure Csa 208v A440697:
| Catalog number: | Â 26296-006 |
| Type: | Â INST/EQUIP 1500+ |
| Description: | Â MP-6A Mega-Pureâ„¢ Glass Still |
| Electrical: | Â 208V, 50/60Hz, 30A |
| Supplier No.: | Â A440697 |
| Cooling Water Capacity: | Â 30.3 L/hr. |
| H x W x D: | Â 114.3 x 58.4 x 30.5 cm (45 x 23 x 12") |
| Model: | Â MP-3A |
| No. of Heaters: | Â 1 |
| Operating Weight: | Â 38.6 kg (85 lbs.) |
| Production Volume: | Â 3.0 L/hr. |
Package Contents:
- Thermo Fisher Scientific Still Glass Mega-pure Csa 208v A440697 / 26296-006
Thermo Fisher Scientific Still Glass Mega-pure Csa 208v A440697 Orderable Models
List of Orderable Models
- Thermo Fisher Scientific Still Glass Mega-pure Csa 208v A440697, Unit EA , MPN: A440697 , Code: TH-91M-A440697-EA