Tap Tap to Zoom
Code: TH-91M-A440696-EA
MPN: A440696
Product Info for Thermo Fisher Scientific Still Gls.mega-pure Csa 3a208v A440696
MEGA-PURE Automatic Water Distillation Apparatus MP-3A Inert PYREX and VYCOR. With fluoropolymer resin stopcock plugs. Employs VYCOR immersion heaters. Vertical condenser vent. UL/CSA listed. 3.4LPH production volume. 30.3LPH cooling water capacity. 114.3Hx58.4Wx30.5Dcm. 208V 50/60Hz 15A. ![]()
Specifications for Thermo Fisher Scientific Still Gls.mega-pure Csa 3a208v A440696:
| Catalog number: | Â 26296-003 |
| Type: | Â INST/EQUIP 1500+ |
| Description: | Â MP-3A Mega-Pureâ„¢ Glass Still |
| Electrical: | Â 208V, 50/60Hz, 15A |
| Supplier No.: | Â A440696 |
| Cooling Water Capacity: | Â 30.3 L/hr. |
| H x W x D: | Â 114.3 x 58.4 x 30.5 cm (45 x 23 x 12") |
| Model: | Â MP-3A |
| No. of Heaters: | Â 1 |
| Operating Weight: | Â 38.6 kg (85 lbs.) |
| Production Volume: | Â 3.0 L/hr. |
Package Contents:
- Thermo Fisher Scientific Still Gls.mega-pure Csa 3a208v A440696 / 26296-003
Thermo Fisher Scientific Still Gls.mega-pure Csa 3a208v A440696 Orderable Models
List of Orderable Models
- Thermo Fisher Scientific Still Gls.mega-pure Csa 3a208v A440696, Unit EA , MPN: A440696 , Code: TH-91M-A440696-EA