Tap Tap to Zoom
Product Info for Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver
If you're looking around for a fantastic bargain for the Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver, then you have come to the absolute correct location..![]()
These AR15 Upper Receivers from the skilled product specialists at Tiger Rock are fashioned working with heavy duty and reliable resources, as a way to provide you with product that is going to be powerful for many years. Made utilizing some of the most useful attainable components and engineering, these AR15 Upper Receivers through the product experts at Tiger Rock can last an incredibly lengthy time.
Tiger Rock has been generating top quality merchandise for a number of years, and the Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver is their particular approach to showing you just how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to receive the most suitable product for your requirements, and featuring the Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver is a thing that we are pleased to offer.
Specifications for Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | Tiger Rock |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 7 in |
| Barrel Length: | 7 in |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver
- 5.56 Nato 7in 1:7 Twist -Black Nitride
- AR-15 Stripped Upper Receiver
- AR-15 ForwARd Assist
- AR-15 Ejection Port Dust Cover Complete Assembly
- AR-15 Bolt Carrier Group Assembly - Flat Design - Black Nitride
- AR-15 Tactical ChARging Handle Assembly
- AR-15 Pistol Length Gas Tube 6.75in - Stainless Steel
- 223 Compact Muzzle Brake For 1/2inX28 Pitch - New Design
- 223/5.56 1/2inX28 Thread Steel Crush Washer
- .750 Low Profile Steel Gas Block With Roll Pins Wrench -Black
- AR-15 Keymod 4in Super Slim Light Free Float HandguARd
Tiger Rock AR-15 Pistol Length 5.56 NATO Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Tiger Rock Complete Upper Receiver, AR-15, 5.56 NATO, 7in Pistol Length, 1-8 Twist, w/ 4in Super Slim Hanguard, Black, Large, UB15-P7-FSM04 , MPN: UB15-P7-FSM04 , UPC: 815757028623 , Code: 4LJ-URC-AR15556-UB15-P7-FSM04
- Tiger Rock Complete Upper Receiver, AR-15, 5.56 NATO, 7in Pistol Length, 1-8 Twist, w/ 7in Super Slim M-LOK Handguard, Black, Large, UB15-P7-FSSM07 , MPN: UB15-P7-FSSM07 , UPC: 815757028630 , Code: 4LJ-URC-AR15556-UB15-P7-FSSM07