Tap Tap to Zoom
- Overall Length:
- 24.5 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Government
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x36
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Compensator
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 15 in
- Condition:
- New
Code: 4LJ-URC-RNK11-UB9-FSSM15-MBR95
MPN: UB9-FSSM15-MBR95
UPC: 815757027077
Product Info for Tiger Rock 9mm Caliber AR Complete Upper Receiver
This Tiger Rock 9mm Caliber AR Complete Upper Receiver is the ideal piece of buildable hardware for the ambitious shooter that wants to customize their build. Tiger Rock constructed each of these AR15 Upper Receivers from Mil-Spec dimensions and uses top-quality parts to ensure accuracy and reliability with each and every shot. This Tiger Rock 9mm Complete Upper Receiver Package comes fully assembled and includes everything you need to get your upper running strong. From the bolt carrier group to the muzzle brake, every part on this list is built to ensure your pistol functions at its highest capacity. Create a more reliable and powerful shooting experience by installing a Tiger Rock 9mm Mil-Spec Complete Upper Receiver.![]()
Specifications for Tiger Rock 9mm Caliber AR Complete Upper Receiver:
| Manufacturer: | Tiger Rock |
| Overall Length: | 24.5 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x36 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Compensator |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum, Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 4.6 oz |
| Barrel Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Package Contents:
- Tiger Rock 9mm Caliber AR Complete Upper Receiver
- AR-15 Complete Upper Receiver Assembly w/Forward Assist and Dust Cover
- 223/5.56 1/2inx28 Thread Steel Crush Washer
- AR-15 Tactical Charging Handle Assembly
- AR 9mm Custom Bolt Carrier Group- Black Nitride
- AR 9mm Custom TPI Competition Muzzle Brake 1/2 x 36in Pitch Thread
- AR 9mm 16in Rifle Barrel 1:10 Twist Parkerized Finish
- AR-15 M-LOK 15in Super Slim Free Float Handguard
Tiger Rock 9mm Caliber AR Complete Upper Receiver Orderable Models
List of Orderable Models
- Tiger Rock AR Complete Upper Receiver, 9mm Caliber, 24in, 16in Barrel, Straight, 1x10 Twist, 1/2x36 Thread, 15in M-Lok Handguard, Compensator, Nitride, Anodized, Black, UB9-FSSM15-MBR95 , MPN: UB9-FSSM15-MBR95 , UPC: 815757027077 , Code: 4LJ-URC-RNK11-UB9-FSSM15-MBR95