Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.15 in
- Closed Length:
- 3 in
- Blade Material:
- Titanium
- Serrated:
- Plain
- Knife Application:
- Everyday Carry
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Handle Material:
- G10
- Handle Finish:
- Titanium
- Additional Features:
- Pocket Clip
Code: 0P-KN-ASJIQ-4300
MPN: TM4300
UPC: 096196043006
Product Info for Timberline Knives 7.75" Every Day Workhorse Knife
The Timberline Knives Every Day Workhorse Knife is a strong, reliable, feature packed folder designed for everyday carry. The Timberline Knives Every Day Workhorse Folder features textured G-10 machined handle scales for better grip and stainless steel ambidextrous reversible pocket clip for easy carry. This affordable Timberline Knives Every Day Workhorse Folding Knife was developed as a tribute to the American tradesman.![]()
Specifications for Timberline Knives Every Day Workhorse Folding Knives:
| Type: | Locking liner |
| Liners: | 420-J2 stainless steel |
| Blade Finish: | Titanium nitrate |
| Blade Material: | 440 stainless steel HRC 55-56 |
| Blade Length: | 3.25" (81 mm) |
| Handle Material: | Black textured G-10 composite |
| Handle Length: | 4.50" (115 mm) |
| Overall Length: | 7.75" (195 mm) |
| Clip: | Stainless steel, ambidextrous |
Package Contents:
- Timberline Knives Every Day Workhorse Folder
Related Products to Timberline Knives 7.75" Every Day Workhorse Knife
Timberline Knives 7.75" Every Day Workhorse Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Timberline Knives Small Workhorse Knife, Black, 2.15in. 4300 , MPN: TM4300 , UPC: 096196043006 , Code: 0P-KN-ASJIQ-4300
- Timberline Knives Large Workhorse knife, Black, 3.25in. 4303 , MPN: TM4303 , UPC: 096196043037 , Code: 0P-KN-ASJIQ-4303
- Timberline Knives Large Workhorse knife, Black, 3.25in. 4301 , MPN: 4301 , UPC: 096196043013 , Code: 0P-KN-ASJIQ-4301


























































