Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.38 in
- Overall Length:
- 8.63 in
- Blade Shape:
- Spear Point
- Blade Material:
- 1095
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- G10
- Blade Finish:
- Tumble Finish
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Tumbled
- Sheath Material:
- KYDEX
Code: TP2-KN1-ALMMS-ELPO-03
MPN: ELPO-03
UPC: 816411026177
Product Info for TOPS Knives El Pionero Blackout Edition 3.38in Fixed Blade Knife
If you know TOPS Knives, odds are very high that you are familiar with El Pionero. The Ed Calderon/TOPS collaboration was released mid - 2023 with great popularity and became very highly sought after instantly. The Blackout Version of El Pionero is finally here. It has the same dimensions and steel but has Black G10 handles instead of Micarta and a black blade. It still has that unassuming look and feel of a paring knife while being extremely capable as a defense/last ditch/EDC option. If youre a fan of black knives or the original El Pionero, this is a must-have and will move very quickly.![]()
Specifications for TOPS Knives El Pionero Blackout Edition 3.38in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 3.38 in |
| Overall Length: | 8.63 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Material: | 1095 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | G10 |
| Blade Finish: | Tumble Finish |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Tumbled |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 4.5 oz |
Features of Tops Knives Al Mar Mini Sere Operator, Fixed Blade Knife:
- Knife Type Fixed Blade
- Overall Length 8.75"
- Blade Length 4.00"
- Cutting Edge 3.88"
- Blade Thickness 0.130"
- Blade Steel 154cm RC 58-60 Cryo Treated
- Blade Finish Tumble Finish
- Handle Material Black G10
- Knife Weight 4.5oz
- Weight w/ Sheath 7.1
- Sheath Included Yes
- Sheath Material Black Kydex
- Sheath Clip Rotating Spring Steel
- Designer Al Mar
Package Contents:
- TOPS Knives El Pionero Blackout Edition 3.38in Fixed Blade Knife
TOPS Knives El Pionero Blackout Edition 3.38in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TOPS Knives El Pionero Blackout Edition Fixed Blade Knife, 3.38in, 1095 Steel, Spear Point, Black G10 Handle, ELPO-03 , MPN: ELPO-03 , UPC: 816411026177 , Code: TP2-KN1-ALMMS-ELPO-03