Tap Tap to Zoom
Code: TP2-KN1-TPBBITE01
MPN: BKBT-01
UPC: 816411020366
The Tops Knives Back Bite Pocket Knife has been produced to be the perfect way to make certain that Law Enforcement, Military and Hunters have the blade they need to realize any cutting chore. This Knife from the expert product specialists at TOPS Knives, features a 4" black finish blade which is sharpened on bottom and top edges, one piece 1095 carbon steel construction with black traction coating, gray linen micarta onlay handles, comes with a molded black Kydex sheath and is Packaged with a TOPS emergency whistle, which is attached to sheath with black beaded chain lanyard. Kick cutting chores to the curb with the Tops Knives Back Bite Knife.![]()
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Material: | 1095 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Black Kydex Sheath |
| Handle Material: | Black Linen Micarta |
| Blade Finish: | Black traction coating |
| Handle Color: | Gray, Black |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 4.5 oz |
| Package Type: | Box |
| Color: | Gray/Black |
| Blade Type: | Chisel Point |
| Thickness: | 0.19 in |