Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 7.75 in
- Handle Color:
- Black, Blue
- Handle Finish:
- Tumbled
- Included Accessories:
- Black Kydex Blade Cover
- Quantity:
- 1
- Color:
- Black/Blue
Code: TP2-KN4-TKK3P-DCR3-01
MPN: DCR3-01
UPC: 816411024142
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for TOPS Knives Dicer 3 Paring 3.5in Kitchen Knife
Now a tradition at TOPS Knives, an employee design contest takes place each year. TOPS asks its employees to design a knife for specific use with some required specs. In 2016, it was a hatchet. In 2017, it was a chefs knife. And that is how the Dicers were born. Since you cant have just one knife in the kitchen, the Dicer 3 Paring knife was the obvious 2nd choice for the Dicer series of knives. The two most used kitchen knives almost anywhere are the chefs knife and the paring knife. The Dicer 3 has a 3.5 cutting edge with an aggressive pointed tip. It is also made of CPM S35VN steel to provide a quality knife to last a lifetime. The sandwiched Micarta and G10 handle is patterned after the Dicer 8 with the same contouring for maximum comfort while using the knife. While the Dicer 3 and Dicer 8 can be purchased separately, buying them together is the best choice if youre interested in upgrading your current kitchen set.![]()
Specifications for TOPS Knives Dicer 3 Paring 3.5in Kitchen Knife:
| Manufacturer: | TOPS Knives |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Blade Material: | S35VN |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black, Blue |
| Handle Finish: | Tumbled |
| Included Accessories: | Black Kydex Blade Cover |
| Blade Finish: | Tumble Finish |
| Handle Material: | G10 |
| Weight: | 4.7 oz |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Color: | Black/Blue |
| Thickness: | 0.09 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of TOPS Knives Dicer 3 Paring 3.5in Kitchen Knife
- Cutting Edge: 3.5in
- Blade Thickness: 0.09in
- Knife Weight: 4.7oz
- Weight w/ Sheath: 5.4oz
- Sheath Material: Black Kydex
- Designer: Leo Espinoza
Package Contents:
- TOPS Knives Dicer 3 Paring 3.5in Kitchen Knife
- Sheath
TOPS Knives Dicer 3 Paring 3.5in Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- TOPS Knives Dicer 3 Paring Kitchen Knife, 3.5in, CPM S35Vn Steel, Drop Point, Black Canvas Micarta/Blue-Black G10 Handle, DCR3-01 , MPN: DCR3-01 , UPC: 816411024142 , Code: TP2-KN4-TKK3P-DCR3-01